סטודיו אדר זכוכית

איך נבחר מקלחון בהתאמה אישית?

מחפשים לשדרג את חדר האמבטיה שלכם ורוצים מקלחון חדש ובהתאמה אישית? אז מה צריך לדעת לפני שניגשים למלאכה? ראשית כל, חשוב לבחור זכוכית שעומדת בתקן, רצוי להחליט האם כדאי לבחור בדלת על ציר או בדלת הזזה, כדאי לחשוב על מניעת המים מלצאת החוצה ודבר אחרון ולא פחות חשוב, לבחור במתקין מקצועי ומיומן.

סוגי מקלחון בהתאמה אישית

איזה סוג מקלחון אתם מחפשים, חזיתי או פינתי? מוכן או בהתאמה אישית?

סוג המקלחון שתבחרו חייב להתחשב במרחב הנתון של החדר ובעיצוב המתוכנן. לעתים תבקשו לעצב את חדר המקלחת שלכם בדרך מסוימת ולמקם את המקלחון בצורה מסוימת, אך תגלו להפתעתכם כי אין אפשרות לבצע את הדבר בשל שיקולים שונים ואז נותר בידכם לשנות את העיצוב או לשנות את הבחירות שלכם.

לדוגמא, בחירת מקלחון מוכן המגיע במידות סטנדרטיות שאינו מותאם אישית לנישה אלי ההוא אמור להיכנס, יכולה להתגלות כלא מעשית מול התכנון והעיצוב של חדר המקלחת. דוגמא נוספת, בחירת מקלחון פינתי לעיתים מתגלה כלא מעשית בשל הצורך במרחב נתון מוגדר שיאפשר את זווית פתיחת הדלתות.

מתי מתאימה בחירה של מקלחון מוכן?

כאשר שני פרמטרים מתכנסים להם יחדיו – כאשר מדברים על תקציב נמוך לרכישת מקלחון והמידות הסטנדרטיות של המקלחון מתאימות לחלל אליו היא אמורה להיכנס בחדר המקלחת.

לרוב מקלחונים מוכנים הם פחות איכותיים (ומכאן מחירם הנמוך באופן יחסי) ממקלחונים בהתאמה אישית.

כיצד נגדיר את גודל המקלחון הרצוי?

גודל מקלחון סטנדרטי הינו 80X80 ס"מ. ככל שהמקלחון גדול יותר, כך הוא בוודאי יהיה נוח יותר להתנהלות בתוכו ואף יאפשר להכניס אלמנטים שונים לרווחת המתרחצים, כגון ספסל ישיבה, מערכת מסאז' ועוד.

גודל המקלחון יתוכנן בהתאם לגודל חלל חדר המקלחת והעיצוב הרצוי ומכיוון שכך הוא יוגדר כמקלחון בהתאמה אישית, לדוגמא:

בחירת סוג המקלחון הרצוי

גודל ובחירת אופן פתיחת הדלתות תשפיע גם היא על סוג המקלחון, בחירה בדלת נפתחת על ציר היא אופטימלית מבחינת ניצול השטח, אך זאת בהנחה שניתן "לגנוב" שטח בתוך חדר המקלחת. יתרון נוסף של מקלחונים מסוג זה היא התחזוקה והניקוי הפשוטים.

דלתות הזזה "פחות תופסות מקום", כלומר לא נפתחות לחלל החדר וכך לא נדרש להתייחס לדלתות שתוספות מקום, אך במקלחונים אלה נדרש לשים לב לאיכות קונסטרוקציית המקלחון, כלומר לאיכות המרכיבים, המסילות העליונות והתחתונות, הגלגלים עליהן נעות הדלתות ועוד.  

מקלחונים אלה גם קשים יותר לניקוי, מכיוון שקשה יותר להגיע לכל האזורים.

גם במקרים של מקלחונים בהתאמה אישית עם דלתות נפתחות וגם עם דלתות הזזה, ישנם פתרונות שונים לפתיחת הדלת (פנימה, החוצה, כנף אחת, שתי כנפיים, כנף אל כנף ועוד) ולקיבוע דלתות המקלחון (על גבי צירים, על גבי ציר עליון, אל קירות צדדיים וכו').

רצוי מאוד שבחירת מקלחון בהתאמה אישית, תתייחס למכלול כל הפרמטרים המתוארים מעלה, כדי שהפתרון בסופו של דבר יביא לידי ביטוי גם מענה לדרישות הנתונות של חלל החדר וגם לצרכי הלקוח.

ומה בעניין הבטיחות?

קיים תקן ישראלי המתייחס לזכוכיות במקלחונים (תקן 1099, חלק 1.1) בתקן מוגדר כי "… לא משנה מה גודל זכוכית המקלחון, היא חייבת להיות זכוכית בטיחותית", כלומר, היא חייבת להיות אחת משני סוגים:

  • זכוכית מחוסמת – זכוכית שבעת היתקלות חזקה בה נשברת לרסיסים קטנים שלא יכולים כמעט לפגוע באדם והיא אינה יוצרת 'סכיני זכוכית' כמו אלו שנוצרים בעת שבירת זכוכית רגילה
  • זכוכית רבודה – זכוכית הבנויה משתי שכבות של זכוכית אשר ביניהן פילם דביק (כמו הזכוכית של השמשה הקדמית ברכב). במקרה של שבירת הזכוכיות הרסיסים נשארים דבוקים אל הפילם ולא מתפזרים לכל עבר ובכך מופחתת הפגיעה".

מבחינה בטיחותית, כאשר הזכוכית היא ללא פרופיל ובגובה של עד 2.30 מטר היא נדרשת להיות בעובי של 8 מ"מ מינימום, כאשר הזכוכית בגובה של יותר מ-2.30 מטר, עובי הזכוכית צריך להיות 10 מ"מ לפחות".

טיפים להתקנה

חשוב לבחור מתקין מקצועי – מתקין שאינו מקצועי יכול לטעות עוד בשלב המדידות, בשל חוסר תשומת לב או אי התייחסות לשטח, לדוגמא קירות בית לא ישרים וכתוצאה מכך יוזמנו חלקים לא במידה הנכונה והתקנת המקלחון תתקע.

תכנון מראש  של שילוב אלמנטים במקלחון – נדרשת מחשבה מראש על צורת ועיצוב המקלחון (הוספת אביזרים שונים, סוגי ידיות וכו') , מכיוון שאם לאחר ייצור המקלחון יידרשו שינויים, אם וכאשר הם יתאפשרו בכלל, עלותם תהיה גבוהה מאוד.

לפרטים נוספים ולקביעת פגישת ייעוץ בנושא בחירת מקלחון בהתאמה אישית, צרו עימנו קשר בטלפון 072-3308512.